IV Ogólnopolska Konferencja Dietetyki Congressus Dietetica

IV Ogólnopolska Konferencja Dietetyki Congressus Dietetica

0 467

4-5 kwietnia w Łodzi – jak co roku – odbyła się największa Polska Konferencja Dietetyki; oczywiście musiałam tam być! Również jak co roku miejsce konferencji to Centrum Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego.

Tym razem była to moja druga w życiu konferencja PSD i drugie odwiedziny Łodzi. Miasto niestety nie zawładnęło moim sercem, może przez to, że miałam stosunkowo mało czasu na wycieczki po nim, lub przez pogodę która niestety nagle się popsuła, albo przez duży remont w centrum miasta… Jakoś tak miłość między nami nie wystrzeliła…

A wracając do konferencji – w tym roku dwa główne tematy to: żywność, a dietetyka oraz żywienie w onkologii. Dla mnie bomba!

DSCF0448

W pierwszym dniu totalnie na łopatki rozwalił mnie wykład „Nowa żywność bioaktywna o zaprogramowanych właściwościach prozdrowotnych” Prof. Józef Korczaka. Siedziałam jak oczarowana i szczerze żałuję, że niestety każdy wykład trwał tylko 30 min. Świetny również był ten „Znaczenie nutrigenomiki w dietetyce” Dr Adama Kuzdralińskiego oraz Dr Tomasza Czerneckiego.

Drugiego dnia wraz z moimi towarzyszkami jednogłośnie wybraliśmy „Żywienie drogą przewodu pokarmowego w trakcie leczenia onkologicznego” Dr Paula Ravasco (kobieta naprawdę zna się na rzeczy!).

DSCF0455

Sama konferencja wydaje się być lepiej zorganizowana niż rok temu, prace własne oraz sesja plakatowa były zdecydowanie bardziej interesujące niż ostatnio, a tematy zostały świetnie dobrane. Jak zwykle catering leżał i kwiczał (na szczęście jako przyszły dietetyk przewidziałam to i zabrałam własny obiad…); propozycje dań były mało dietetyczne, a ich ilość też pozostawała wiele do życzenia, no chyba że ktoś jest weganinem, lub nie je glutenu – wtedy pozostawało tylko powąchanie zawartości talerza sąsiada lub próba usatysfakcjonowania się ziemniakami (samymi, bo pierwszego dnia zabrakło surówek!).

DSCF0667

Jednak to drobnostka. A tak na marginesie lubię czasami się gdzieś kopnąć na konferencję, pogadać z innymi ludźmi z branży, którzy mają doświadczenie i są równie zakręceni na punkcie dietetyki co ja.

DSCF0523

Po tej konferencji koniecznie muszę zgłębić temat:

  • Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, które zacznie obowiązywać od 13 grudnia 2014
  • Znakowania produktów żywnościowych – wymagania i obowiązki producenta. Rozporządzenie (WE) Nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołującego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiającego procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności
  • Aronii
  • Żółtej herbaty
  • Soku ziemniaczanego

DSCF0519

SIMILAR ARTICLES

0 506

0 944