Nowości w mojej kuchni

Nowości w mojej kuchni

0 448

Dziś mam dla was lekki post o kilku nowych produktach, które sprawiłam sobie w ostatnim czasie. Uwielbiam testować nowe rzeczy w kuchni, a te dodatkowo bardzo cieszą oko i są zdrowe. Oczywiście, jak można się spodziewać, niedługo pewnie zaczną się pojawiać przepisy z wykorzystaniem niektórych z nich.

DSCF1061-1024x768

Fasola czarne oczko

Kupiłam ją, ponieważ uwielbiam fasolę… a ta jest niezwykle ładna… (eh te baby ;p )

Fasola adzuki

Fasola o pięknym kolorze, niezwykle bogata w biało. Jest źródłem wapnia, kobaltu i żelaza, dlatego uwielbiają jak wegetarianie. Podobno oprócz typowego „fasolowego” zastosowania dobrze sprawdza się w deserach. Myślę, ze będzie pięknie wyglądać na każdym talerzu.

Fasola mung

Green is good! Kolejne źródło roślinnego białka. Wyczuwam sałatkę :) .

DSCF1070-1024x768

Tapioka

Oczywiście osiołkowi w żłobie dano… nie mogłam się zdecydować na jeden rodzaj, więc z koleżanką kupiłyśmy opakowanie zwykłej oraz zielonej i podzieliłyśmy się po połowie. Zamierzam ją mocno eksploatować – głównie do deserów i innych słodkości podawanych w chłodnych temperaturach. Jednym słowem – przygotowuję się do lata.

DSCF1073

Agar

Substancja żelująca dla wegetarian (czyli dla mnie). Czasami jest bardzo przydatna w kuchni. Oczywiście, nieco różni się od typowej żelatyny spożywczej.

Pomidory mielone

Uwielbiam pomidory (dorzucam je z chęcią do wielu potraw), zarówno te świeże, jak i z puszki, przeciery, suszone czy w zalewach – teraz czas przetestować i te.

Spirulina

Czyli glon z mnóstwem dobroci w środku, zawiera m in witaminy A, B, C, D, K, magnez, beta-karoten i oczywiście białko… (w ilości praktycznie równej mięsu); dobrze sprawdza się jako dodatek do koktajli, do ciepłych potraw szczerze odradzam używać. No i oczywiście ma zastosowanie kosmetyczne jako maseczka.

DSCF1030-1024x768

SIMILAR ARTICLES

0 618

0 490