Dietetyka – studia o odchudzaniu?

Dietetyka – studia o odchudzaniu?

0 605

Kilka zdań o tajemniczych studiach z dietetyki.

Pierwsze zdanie większości osób, które dowiadują się, co studiuję to: „Fajnie, będziesz mnie odchudzać!”

Eh… po 3 latach stało się to wręcz drażniące, dlatego dziś post o dietetyce. Z czym tak naprawdę się to je, lub też nie je :)

Może będzie to podpowiedź na pomysł na siebie dla licealistów oraz wyjaśni kilka utartych schematów myślowych na temat wyobrażenia o tym kierunku.

Dietetyka nie zaczyna i kończy się na szkole policealnej. Studia w trybie stacjonarnym i zaocznym są II stopniowe – czyli mamy licencjat, a następnie magisterium. Na koniec uzyskujemy szeroki dostęp do studiów podyplomowych z różnych specjalności.

Ucząc się na Śląskim Uniwersytecie Medycznym wcale nie jestem szkolona z zakresu „odchudzanie wszystkich dookoła”, a z dietetyki klinicznej.

dietologa sfondo bianco

Zaskoczeniem dla niektórych może być fakt, że pierwsze co się wymaga od studenta dietetyki to znajomość anatomii oraz fizjologii człowieka, biochemii i mikrobiologii ogólnej oraz żywności, pierwsza pomoc, podstawy psychologii czy parazytologia. To na I roku, na III jest genetyka, farmakologia, prawo i ekonomika w ochronie zdrowia

Dietetyka to kierunek medyczny i wiedza z tego zakresu jest niezbędna, w końcu w przyszłości będziemy bezpośrednio ingerować w organizm ludzki!

Bez chemii ani rusz, przedmioty takie jak chemia żywności, analiza i ocena jakości żywności nikogo nie powinny dziwić.

Z drugiej strony, oprócz przedmiotów ściśle medycznych mamy takie kwiatki, jak: technologia żywności i potraw oraz towaroznawstwo, wyposażenie techniczne, higiena, toksykologia i bezpieczeństwo żywności, działalność gospodarcza i rynek pracy!

I dopiero teraz możemy mówić o przedmiotach takich, jak żywienie kliniczne, żywienie człowieka, podstawy żywienia, czy dietetyka pediatryczna.

Mince Silhouette

W ciągu roku zajęcia odbywają się w szpitalach (np. żywienie kliniczne), laboratorium (analiza i ocen jakości żywności), w profesjonalnych kuchniach (zajęcia praktyczne), a w tym semestrze mieliśmy nawet możliwość zajęć w szkołach podstawowych i przychodniach w ramach przedmiotu – edukacja żywieniowa.

Na wakacjach praktyki – w szpitalu na oddziałach dla dorosłych i dzieci, ale też w dziale żywienia, przychodniach dietetycznych, diabetologicznych, domach pomocy społecznej, a nawet restauracjach.

Studia z dietetyki to dużo pamięciówki, klasycznego wkuwania. Jest to kierunek wymagający – w tym momencie bardzo się szybko rozwijający dlatego też studenci sami we własnym zakresie często muszą szukać nowej aktualnej wiedzy. Na przykład normy żywienia zmieniają się co 2 lata. Podręczniki szybko stają się nieaktualne, a badania naukowe co raz nas zaskakują. Dlatego też te studia polecam – jednak tylko osobom, które rzeczywiście chcą się tym zajmować w życiu.

stacked books background

Pod tym względem dietetykę można porównać do medycyny – osoby wykonujące te zawody od samego początku do samego końca kariery zawodowej muszą się kształcić.  Nie wystarczy tylko uzyskanie odpowiedniego stopnia naukowego.

Z tego też powodu nikogo nie dziwi, że spora rzesza studentów już w trakcie studiowania bierze udział w konferencjach naukowych (często czynny), jeździ na własną rękę na liczne szkolenia i kursy (tak wcześnie podnosząc swoje kwalifikacje z tematów, z którymi bezpośrednio wiążą swoją przyszłość), czy aktywnie działa w kołach naukowych (my mamy aż 3!).

Dietetyka to tak rozległy kierunek, że studia dają wiedzę ogólną + tę ze swojej specjalności np. tak jak u nas z dietetyki klinicznej. Warto jednak wspomnieć, że na roku mam osoby które interesują się i chcą pracować w konkretnych tematach, np.:

  • Dietetyka sportowa
  • Psychodietetyka
  • Dietetyka pediatryczna
  • Alergie i nietolerancje pokarmowe
  • Żywienie w zdrowiu i chorobie
  • Dietetyka w Chorobach Wewnętrznych i Metabolicznych
  • Leczenie żywieniowe
  • Żywienie zbiorowe
  • I wiele, wiele innych

Możliwości jest wiele, działów w ten nauce również, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Kierunek jest skierowany typowo dla pasjonatów. Jeżeli mielibyście jeszcze jakieś pytania czy wątpliwości, to z chęcią na nie odpowiem poniżej.

SIMILAR ARTICLES