Jak pies z kotem?

Jak pies z kotem?

0 433

Jak pies z kotem, czyli kilka słów o prowadzeniu kuchni wegetariańskiej oraz mięsnej pod jednym dachem.

Wiele razy natknęłam się na osoby, które twierdziły, że połączenie takie jest albo niemożliwe, albo bardzo trudne i wymagające sporego nakładu energii, czasu. Pojawiały się tez sugestie, że takim układzie potrzebnych jest przynajmniej dwóch kucharzy.

BZDURA

Tak naprawdę problemu żadnego nie ma. Jedyny wymóg to odrobina myślenia i organizacji.

Jestem wegetarianką, zaszczyt i przywilej gotowania spoczywa na mnie, muszę wykarmić również mięsożercę – zatwardziałego, zakochanego w wołowinie, uczulonego na słowa zaczynające się na „wege…”

Śniadania.

Kanapki z wędliną, jajecznica na szynce, pasztet – on szczęśliwy a ja ograniczyłam się praktycznie do wyciągnięcia produktów z lodówki, jajecznicę robię w trymiga, doprawiam na oko ziołami – ergo? jest smaczniejsza niż jego…

II śniadanie.

Na szczęście nie wymaga się ode mnie, abym faszerowała jabłka boczkiem, a sałatki owocowe doprawiała smalcem, więc tu problemu nie ma. Jeśli mięsożerca życzy sobie czegoś treściwszego (co zdarza się rzadko, bo nawet oni nie są w stanie jeść 5 razy dziennie mięcha), można sięgnąć po dobrej jakości kabanosy, pasty rybne z cebulką i ziołami, sałatki warzywne z dodatkiem kurczaka czy szynki. Dodatkowa robota? Maksymalnie 5 min.

Obiad

Ha, ten posiłek już trochę wymaga myślenia, ale bez strachu. Zupa bezwzględnie zostanie ugotowana na wywarze warzywnym, nie ma innej opcji. Będzie zawierać mnóstwo warzyw (w trosce aby mięsożerca jednak normę dzienną wyrobił) i mięsożerca zje ją ze smakiem, bo będzie po prostu smaczna! Niesmacznych zup nie gotujemy, ani tych z mięsem ani bez. Po prostu nie, bo inaczej mięsożerca zrobi bunt i roślinożerca zostaje z garem niesmacznej zupy, którą będzie zmuszony zjeść sam.

Drugie danie. Sałatki, surówki, ziemniaczki, kasze, ryże makarony – zero problemu. Lecz co dalej? Ryba – masło klarowane, czosnek, pietruszka, sól, pieprz – to nie może się nie udać. Mięso do pieczenia – jaki problem? To też się robi na wyczucie, bez względu na preferencje smakowe. Kotlety mielone ja robię na węch… tak, wiem, dziwne – ale rozpoznaję kiedy przyprawy stworzyły smaczny mix i w całej rodzinie podobno jestem najlepszym twórcą mielonych (ech, co za zaszczyt…).

Inne opcje? Dokupienie samego dania mięsnego w sklepie garmażeryjnym, restauracji albo – co najmilsze – pomoc innej mięsożernej kucharki, która będzie posiadać empatię zarówno w stosunku do mięsożercy, jak i roślinożercy (mama, teściowa, sąsiadka – która jest jak babcia, koleżanka która lubi babrać się w kuchni) . Zapiekankę zawsze można zrobić pół wege/pół mięso. A najczęściej stosujemy kuchnię wegetariańską jako bazę, np. curry, spaghetti, różne warzywne miksy i pod sam koniec odkładamy jedną część, do której dodajemy mięso preferowane przez mięsożercę. Tadam!

Podwieczorek

Budyniu drobiowego co prawda nie robimy, mięsnego jeża też. Na szczęście o tej porze mięsożercy mają preferencje smakowe w stronę owoców, jogurtów i wszelkich wyrobów cukierniczych.

Kolacja

Patrz na śniadanie i wyluzuj.

Jeżeli chcesz, aby mięsożerca był ciągle syty i nie zjadł cię kiedyś niespodziewane, zalecane jest również zbieranie różnych mięsnych receptur zawierające dokładne proporcje i dane, a następnie trzymanie się ich podczas przygotowywania jak w laboratorium. Jeśli coś nie wyjdzie – to wina przepisu, roślinożerca chciał dobrze ;p

Miło byłoby aby mięsożerca umiał sam sobie przygotować kilka podstawowych mięsnych dań i w razie niedosytu sam uzupełni swój talerz.

Couple arguing at table

SIMILAR ARTICLES